باید به سند جامع بازسازی فرهنگی برای چهار سال پیش‌رو برسیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر حل دغدغه‌های فرهنگی کشور در گام دوم انقلاب، گفت: ظرفیت‌های کاری و تحقیقاتی ما روشن است و باید به سند جامع برای چهار سال پیش‌رو برسیم. محمد مهدی اسماعیلی در نخستین جلسه دوره یازدهم شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی شورایی فراقوه ای […]

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر حل دغدغه‌های فرهنگی کشور در گام دوم انقلاب، گفت: ظرفیت‌های کاری و تحقیقاتی ما روشن است و باید به سند جامع برای چهار سال پیش‌رو برسیم. محمد مهدی اسماعیلی در نخستین جلسه دوره یازدهم شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی شورایی فراقوه ای است گفت: در دوره جدید فعالیت این شورا تلاش می کنیم از آن به عنوان یک فرصت و ظرفیت در راستای پیشبرد اهداف فرهنگی کشور بهره ببریم.وی افزود: شورای فرهنگ عمومی کشور امکان مهمی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و سیاست این وزارتخانه در دوره جدید فعالیت، بهره گرفتن از تمام ظرفیت های آن است.

تاکید وزیر فرهنگ بر تلاش برای رسیدن شورای فرهنگ عمومی به جایگاه واقعی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تلاش می کنیم در دوره جدید فعالیت شورای فرهنگ عمومی کشور به جایگاه واقعی خود دست یابد، زیرا این شورا یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است و باید نقش مهم خود را که قانون به آن واگذار کرده به خوبی پیش ببرد.رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: در این شورا با مسائل و مشکلات قابل توجهی در حوزه های مختلف مواجه هستیم. ماموریت دولت مردمی در راستای تفکر دینی و گفتمان انقلاب است و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

باید به سند جامع برای چهار سال پیش‌رو برسیم

اسماعیلی یادآور شد: اینکه ریاست شوراهای فرهنگ عمومی در استان ها بر عهده ائمه جمعه است، امتیاز بزرگی به شمار می آید. به این معنی که ریاست این شورا به عهده نماینده مقام معظم رهبری در استان و این ظرفیت گسترده و طلایی است که در اختیار داریم.وی تاکید کرد: در حال حاضر میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه همدلی وجود دارد که می توان از آن بهره کافی برد. بنابراین ظرفیت های کاری و تحقیقاتی ما روشن است و باید به سند جامع برای چهار سال پیش رو برسیم.

تاکید برحل مسائل فوری از جمله سبک زندگی، ناهنجاری های اجتماعی

اسماعیلی در ادامه با اشاره به فعالیت شوراهای فرهنگ عمومی در استان ها گفت: این شوراها در استان ها به مثابه پارلمان فرهنگی استان به شمار می آید. باید جلسات شورای فرهنگ عمومی کشور منظم برگزار شود و دستگاه های عضو در چارچوب قانون در جلسات حضور یابند. شورای فرهنگ عمومی کشور نهاد تاثیرگذار فرهنگی است و اعضای آن باید در ابتدا خود عامل به قوانین شورا باشند.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بهره گیری این شورا از ظرفیت های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، ادامه داد: این پژوهشگاه را به عنوان حوزه پشتیبانی شورای فرهنگ عمومی کشور قرار داده ایم.

تاکید بر بهره گیری از نهادهای بالادستی برای انجام مصوبات قانونی

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: همه امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پای کار این شورا آورده ایم و تاکید شده اگر در معاونت ها و سازمان ها اقدام و فعالیتی صورت می گیرد باید اولویت های آن بر اساس مصوبات شورای فرهنگ عمومی کشور باشد.اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: از ظرفیت های نهادهای بالادستی از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیات دولت و غیره برای انجام مصوبات قانونی بهره خواهیم برد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه ما منتقد برخی مسائل وضعیت فرهنگی کشور هستیم و این نگرانی و دغدغه لازم است تا در آینده کارهای جدی انجام دهیم. بنابراین باید در تحلیل محیطی دقیق‌تر باشیم. در حوزه فرهنگی درگیر یک جنگ تمام عیار فرهنگی با تمام ابعاد در حوزه رسانه، حوزه فرهنگ عامه و غیره هستیم و امروز بسیاری شبکه های رسانه های خارجی هدفشان بر تغییر سبک زندگی است.وی ادامه داد: در کنار ضعف هایی که وجود داشته، نقاط قوتی‌ هم داریم. اینکه جامعه با همه مشکلات بعد از ۴۳ سال همچنان انسجام خود را حفظ و به عنوان یک جامعه بالغ و قوی توفیقات زیادی حاصل کرده است. نباید دچار سیاه نمایی و خودشیفتگی شویم؛ باید واقع‌بینانه با مشکلات مواجه شده و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

در حوزه فرهنگ عمومی وظیفه هدایت گری داریم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حوزه فرهنگ عمومی وظیفه هدایت گری داریم. تعریف حاکمیت کمک به سعادت مردم در دنیا و آخرت و بخش مهمی از آن این است که به اصلاح رویه ها کمک کنیم. در شورای فرهنگ عمومی کشور به سمت تحکیم پایه های دینی حرکت کنیم و موانع آن را برداریم؛ البته نه با روش های قهری.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بنا داریم از همه ظرفیت های فرهنگی شورای فرهنگ عمومی کشور استفاده کنیم. شورای فرهنگ عمومی کشور دغدغه بودجه ندارد و باید با همفکری و همگرایی و ایجاد وفاق برنامه‌های اصلی فرهنگی کشور را پیش ببریم.وی تاکید کرد: بازنگری اساسنامه دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در دستور کار است و مصوبه این جلسه اصلاح و بازنگری این اساسنامه خواهد بود.

بایدها و نبایدهای این دوره از فعالیت شورای فرهنگ عمومی

در ابتدای این جلسه سیدمجید امامی دبیر جدید شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: شورای فرهنگ عمومی کشور محل تدوین سیاست های حوزه فرهنگ کشور است و این جلسه درباره بایدها و نبایدهای این دوره از فعالیت آن برگزار شده است.در ادامه سیدمحمدرضا موالی زاده دبیر پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به جلسات چهار سال گذشته شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: چهار سال گذشته با فضایی صمیمانه بحث ها در شورای فرهنگ عمومی کشور به صورت جدی دنبال شد و اتفاقات خوبی افتاد.وی ادامه داد: از تلاش‌ها و همکاری‌های دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر (محمدرضا) مخبردزفولی دبیر پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی و در امتداد آن (سعیدرضا) عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تشکر می‌کنم. از حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه که در این دوره به مسئله فرهنگ عمومی خوب پرداختند و در استان‌ها این موضوع را به خوبی دنبال کردند هم تقدیر می‌کنم.

موالی زاده با اشاره به برنامه ارائه شده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی گفت: به موضوع فرهنگ عمومی در این برنامه به خوبی پرداخته شده و این نشان از اهتمام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این حوزه است. همچنین انتصاب دکتر امامی یک انتصاب شایسته است. او دارای سوابق علمی پژوهشی خوبی است و دغدغه و انگیزه دارد.موالی زاده ادامه داد: ائمه جمعه در استان‌ها و شهرستان‌ها به خوبی جلسات شورای فرهنگ عمومی را برگزار کردند که از آن ها تقدیر می‌کنم. این جلسات یک پارلمان فرهنگی است که اگر آن را جدی بگیریم می‌تواند موثر و کارساز باشد. از مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان ها نیز در این دوره از فعالیت تشکر می کنم.وی ادامه داد: لازم است تمامی معاونت‌ها و سازمان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تولید هر محصول خود در جهت اعتلای فرهنگ کشور و همچنین در راستای گفتمان رهبری یک پیام فرهنگ عمومی داشته باشند.

ترسیم اهداف چهارساله شورای فرهنگ عمومی کشور با هدف گذاری

در ادامه سید سعیدرضا عاملی با قدردانی از زحمات سید عباس صالحی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی و موالی زاده دبیر پیشین دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور و خیر مقدم به محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: ایشان از شخصیت‌های علمی هستند و نشان داده که در انجام کارها و اهداف شان جدیت دارد. امامی نیز از چهره‌های فرهنگی کشور هستند که در این عرصه موفق خواهند بود.عاملی ادامه داد: شورای فرهنگی عمومی تا سطح شهرستان‌ها نیز ادامه دارد و دارای ظرفیت بزرگی است که شاید نمونه آن را در هیچ شورای دیگر کشور نداریم.دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فرهنگ یک امر انتخابی است به این معنا که افراد فرهنگ زندگی خود را خودشان انتخاب می‌کنند. علایق خود را خود انتخاب می کنند. بنابراین باید توجه داشته باشیم چه ارزش ها و هنجارهایی را تشویق کنیم که چهره عمومی فرهنگ در حد مطلوب حفظ شود و این ارزش ها و هنجارها برگرفته از ارزش‌های الهی و اسلامی باشد.

عاملی تصریح کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور دارای ظرفیت تصویب است و وقتی مصوبات آن در فهرست شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بگیرد در صورتی که با آن مخالفت نشود به عنوان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می آید.او در ادامه گفت: با هدف گذاری می توانیم اهداف چهارساله شورای فرهنگ عمومی کشور را ترسیم کنیم. فرهنگ سازگاری اجتماعی نیز از دیگر موضوعاتی است که توجه به آن ضروری است؛ زیرا سازگاری از عقل نشات می گیرد و با سازش فرق دارد، زیرا سازش ریشه در جهل دارد. بنابراین فرهنگ سازگاری هم افزایی را به دنبال دارد.

امیدهای فراوان پیش روی ما قرار دارد

در ادامه حجت الاسلام حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه امیدهای فراوان پیش روی ما قرار دارد از زحمات سید عباس صالحی وزیر پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موالی زاده تشکر ‌کرد.وی ادامه داد: مسیر تحول را در شورای فرهنگ عمومی کشور خواهیم داشت و امیدواریم دوستان به اهداف و تدابیری که که دارند دست پیدا کنند.حاج علی اکبری افزود: وضعیت فعلی شورای فرهنگ عمومی کشور با جایگاه موثری که باید داشته باشد فاصله دارد. بنابراین باید از حالت انفعال و حاشیه‌نشینی به یک شورای موثر و تصمیم گیرنده و کنشگر و دارای ضمانت های لازم برای اجرای مصوبات تبدیل شود.رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ادامه داد: لازم است کمیسیون مشترکی تشکیل شود که با سرعت طرح بازآفرینی شورا را در دستور کار قرار دهد. دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور باید قرارگاه حوزه فرهنگ عمومی کشور باشد.

نباید از واقعیت های جامعه دور باشیم

در بخش دیگری از این جلسه عماد افروغ عضو شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: نباید از واقعیت های جامعه دور باشیم و باید شکاف بین نظر و عمل در دستور کار قرار بگیرد. همچنین اسناد باید بازتاب علمی داشته باشد.وی افزود: سندی که عملیاتی نمی شود دارای مشکل است و با قدرت اجتماعی همراه نیست؛ بنابراین باید هر سندی که مصوب می‌شود عملیاتی هم بشود؛ بنابراین پر کردن شکاف بین نظر و عمل باید در دستور کار قرار بگیرد.

شورا فرهنگ عمومی باید پیوست فرهنگی و خانواده ارائه دهد

در ادامه انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: شورای فرهنگ عمومی کشور با هدف تحول انقلابی در ساختار فرهنگ در دوره جدید کار خود را آغاز کرده است. این شورا باید بتواند پیوست فرهنگی و خانواده ارائه دهد.وی ادامه داد: ما از اسناد موجود مصوب به ویژه در حوزه خانواده باید استفاده کنیم و مصوبات این شورا باید به بودجه و برنامه عمل برسد.خزعلی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری درباره بحران جمعیت گفت: از سال ۹۵ به این سو افزایش ریزش جمعیت داریم. باید در بودجه های فرهنگی و تحقیقاتی بخشی به حوزه زن و خانواده تعلق بگیرد و سازمان‌های مردم نهاد به کمک بیایند و از ظرفیت های شورای فرهنگی عمومی در این زمینه باید استفاده کرد.در بخش دیگری از این جلسه پورفلاح عضو دیگر شورا گفت: فرهنگ عمومی ارزش ها و اعتقادات مورد قبول عامه مردم است.

پورفلاح ادامه داد: نباید بین گفتار و رفتار مسئولان، رفتار و عمل دوگانه پیش بیاید. خودانتقادی موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشت این که آیا مسئولان انتقاد پذیر هستند.عبدالرضا آزادی معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفان و عضو دیگر این شورا گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه ارائه شده خود به مجلس شورای اسلامی، موضوع فرهنگ عمومی را برجسته کردند و این شورا جایگاه و اهمیت بالایی در تحقق این هدف و سایر اهداف نظام دارد و باید گذشته را آسیب شناسی و حال را ترسیم و افق روشنی را برای خود در نظر بگیرد.

غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم در بخش دیگری از این جلسه گفت: در همه فعالیت های شورا باید با نگاه سیاستگذاری باشد نه اجرا. باید اولویت ها را در مقیاس ملی و استانی تعریف کنیم مثل سبک زندگی. به این معنا که روستا نیاز بومی خود را هم دارد که باید به آن توجه داشت.وی افزود: ما در کشور در حوزه شادمانه ها خلاء داریم و شورای فرهنگ عمومی باید الگویی شایسته برای شادمانه ها فراهم کند؛ بنابراین باید چند مدل شادمانه در کشور فراهم شود.در بخش دیگری از این جلسه جعفری عضو دیگر این شورا گفت: فرهنگ مهمترین مزیت کشور است و باید از واقعیت‌ها فهم و درک درستی داشته باشیم. برنامه‌ریزی باید واقع‌بینانه و قابل ارزیابی باشد.وی افزود: باید حوزه های مردمی مورد توجه قرار بگیرد و از نهادهای مردمی که در بین مردم مقبولیت دارند بهره ببریم.در بخش دیگری حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد کشور گفت: در حوزه فرهنگی باید رصد درستی داشته باشیم، به این معنا که بدانیم وضع موجود در این زمینه چیست. تعیین اولویت در حوزه فرهنگ عمومی نیز یکی از موضوعات مهم است که باید به آن توجه داشته باشیم.

وی افزود: یکی از وظایفی که شورای فرهنگ عمومی کشور دارد موضوع هم افزایی است که باید به آن توجه داشته باشیم و مدل اثربخش باید در این زمینه داشته باشیم. اینکه ما به دنبال روش های اثربخش و کاربردی باشیم. در شورای فرهنگ عمومی کشور کار ما اجرا نیست بلکه کار ما کار شورایی است و باید از این ظرفیت های هم افزا استفاده کنیم.ارزانی گفت: فعالیت های شورای فرهنگ عمومی کشور باید با توجه به دغدغه های استانی و شهرستان ها هم باشد.در ادامه این جلسه سلیمانی معاون سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ساختار فرهنگی کشور با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری نیاز به بازسازی انقلابی دارد و این کلام حضرت آقا باید در شورای فرهنگ عمومی کشور مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین بازسازی انقلابی فرهنگی توسط همه دستگاه ‌ها تبلیغ و نهادینه شود.

در بخش دیگری از این جلسه سینا کلهر سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: رسیدگی به وضعیت فرهنگی جامعه یکی از اهداف شورای فرهنگ عمومی کشور است که باید به آن توجه داشت. سیاست‌گذاری و هدایت فرهنگ عمومی جامعه نیز از دیگر اهداف این شورا است که باید به آن توجه داشت.وی افزود: نیاز به تغییر رویه و تحول در شورای فرهنگ عمومی کشور داریم .در پایان این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوحی از خدمات و زحمات سیدمحمدرضا موالی زاده دبیر پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور تقدیر کرد.هفتصد و پنجاه و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور (اولین دوره یازدهم شورا) صبح امروز سه شنبه (۲۰ مهر) برگزار شد و تبیین و بررسی رویکرد و سیاست های تحول گرایانه در راهبری فرهنگ عمومی کشور توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین سیاست گذاری فرهنگی کشور در دوره یازدهم این شورا با تاکید بر برنامه‌های ریاست شورای فرهنگ عمومی کشور از جمله دستور جلسات این جلسه بود.

منبع: عصر ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *